Amid declining stock market indices, the capitalization of the Ukrainian stock market grew by 16% (UKR)

Капіталізація лістингових цінних паперів в 2013 р склала 320 млрд грн, повідомив директор департаменту аналізу, стратегії і розвитку законодавства Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) Максим Лібанов.

У 2012-му цей показник був на 16% нижче – 275 млрд грн. У минулому році два індикатора капіталізації українських компаній – індекси УБ і ПФТС – знизилися на 5% і 13% відповідно. У зв’язку з цим падали в акції найбільш ліквідних емітентів. Наприклад, за 2010-2013 рр. індекс ПФТС знизився на 51%. За цей період не було жодного ринкового розміщення (IPO) в Україні. У той же час капіталізація лістингових компаній зросла з 120 млрд грн до 320 млрд грн.

Cміттєпровід

“The increasing by 16% in total capitalization last year could be due to the growth of capitalization of illiquid (garbage) securities, the price of which was artificially supported,” said Volodymyr Kundzich, Managing Partner of the investment company Rada Capital. The “artificial increase in capitalization” is also proved by figures.

Сумарна ринкова капіталізація першої десятки емітентів на 1 серпня 2013 р склала 187,5 млрд грн. На той момент це був майже 51% загальної ринкової капіталізації всіх біржових реєстрів (див. Графік). Виявилося, що «найбільші» в Україні компанії мало кому відомі.

Наприклад, четвертий за розміром в Україні емітент «Кіївшляхбуд», капіталізація якого становить 25,6 млрд грн, займається оптовою торгівлею деревиною, повідомляє Агентство з розкриття інформації на фондовому ринку. А самий капіталізований емітент на українському ринку акцій публічне акціонерне товариство «Силові електронні прилади управління» займається «фінансовим посередництвом» і надає інші фінансові послуги. Всі компанії, за винятком «Ужгородського Турбогазу», зареєстровані в Дніпропетровську, там де зареєстрована і працює сама Придніпровська фондова біржа.

При цьому загальна капіталізація найбільш торгованих компаній на українському фондовому ринку, що входять до складу індексних кошиків УБ і ПФТС, на 1 серпня минулого року становила всього 23 млрд грн – це в 8 разів менше сумарної вартості компаній з першої десятки за капіталізацією.

Дев’ять з десяти найбільш капіталізованих компаній-емітентів знаходилися в біржовому реєстрі Придніпровської фондової біржі (ПФБ) і тільки один емітент – в біржовому реєстрі ПФТС.

Примітно, що і самі фондові біржі іноді стають «гігантами» по капіталізації. «Нещодавно помітив, що капіталізація біржі «Перспектива» становить близько 1,5 млрд грн. Тобто раз в 15 більше, ніж УБ і ПФТС разом узятих», – зазначив директор компанії – профучасника фондового ринку, який побажав залишитися неназваним.

Біржова радість

Однак збільшення загальної ринкової капіталізації в минулому році було обумовлено зростанням капіталізації компаній на Придніпровській фондовій біржі (ПФБ) на 32,6%, на Фондовій біржі ПФТС на 43,5% і на Київській міжнародній фондовій біржі (КМФБ) – на 55,6% . Тільки Українська біржа в минулому році показувала стійку тенденцію до зниження ринкової капіталізації своїх емітентів акцій на 37,9%.

В результаті в минулому році на ПФБ загальна біржова вартість компаній за станом на 1 серпня 2013 зросла майже на 66%, або на 244 млрд грн. І це при тому, що склад біржового реєстру практично не змінився. Раніше аналітики відзначали, що на біржі практично немає ліквідних і цікавих для інвесторів інструментів.

In 2012, there were only 681 securities registered in the list of ten registered stock exchanges in Ukraine, and last year this figure increased by 28% – to 874 securities. “It is noteworthy that the main increase in the number of securities in listing was on three exchanges: Prospect, PFTS and the Kiev International Stock Exchange. Other exchanges have reduced the number of securities in this list”, – said Volodymyr Kundzich.

Source: www.capital.ua