Ukrainian Exchange raises mandatory guarantee security for futures transactions (UKR)

Українська біржа (УБ) 14 березня вперше підвищила базовий розмір гарантійного забезпечення ф’ючерсних контрактів на індекс українських акцій (UX) з 20% до 30%, говориться в офіційному повідомленні майданчика. Заступник голови правління УБ Євген Комісаров розповів «Капіталу», що таке збільшення викликано ймовірністю значного підвищення волатильності ринків. За його словами, «це пов’язано з політичною ситуацією в країні – ескалація конфлікту після референдуму в Криму може обвалити ринок акцій».

Порятунок потопаючого

«У нинішніх умовах підвищення гарантійного забезпечення цілком логічно. В останні дні на ринку спостерігається збільшення волатильності (зростання коливань цін на акції. – «Капітал»). Швидше за все, протягом торговельної сесії понеділка волатильність також буде досить високою. Не виключаю, що торги можуть бути призупинені або припинені зовсім», – зазначив керуючий партнер інвестиційно-банківської компанії «Рада Капітал» Володимир Кундзіч.

Існуючого гарантійного забезпечення, на його думку, може бути недостатнім, тільки якщо ринок відкриється з гепом на 30% вгору або вниз, що малоймовірно. «Якщо буде якась надвисока волатильність, торги призупинять. Якщо ринок дійде до зростання або падіння на 30%, позиції, відкриті проти ринку, закриють за маржин-колом (примусове закриття торговельних позицій трейдера брокером через нестачу коштів. – «Капітал») », – підкреслив експерт.

Як раніше писав «Капітал», 24 лютого на тлі соціально-політичних подій в Україні індекс UX, що відображає зміну вартості десяти найбільш ліквідних українських акцій, показав рекордний з вересня 2012 р зростання. За підсумками торгової сесії UX підвищився на 15,21% – до 1075,97 пункту. Близько 13:30 за київським часом котирувальна комісія УБ прийняла рішення призупинити на годину торги через підвищення індексу українських акцій більш ніж на 15%, що передбачено правилами майданчика.

Виконавчий лист

За допомогою гарантійного забезпечення біржа робить можливими розрахунки за строковими контрактами. Результат збільшення розміру гарантійного забезпечення – зменшення кредитного плеча, а значить, і зниження ризиків настання маржин-колла, пояснив керуючий активами компанії з управління активами «Кінто» Павло Ілляшенко. Чим вище волатильність індексу UX, на основі якого розраховується ціна ф’ючерсного контракту, тим більше грошей потрібно депонувати клієнтам біржі, щоб вона могла гарантувати розрахунки. Підвищення гарантійного забезпечення вимагає залучення додаткових коштів від учасників торгів для забезпечення їх позицій. Наприклад, якщо ф’ючерс коштує 1000 грн, раніше, щоб його купити, треба було внести і заморозити 200 грн, зараз – 300 грн. За словами аналітиків, зазвичай це призводить до зниження обсягу торгів.

Існуючого гарантійного забезпечення по індексному ф’ючерсу може бути недостатньо, тільки якщо ринок відкриється з гепом на 30% вгору або вниз. «Знизити обсяги торгів на терміновому ринку може зменшення ефекту кредитного плеча. У разі досить великої волатильності позиції будуть закриті по маржин-колл і загрози невиконання угоди не буде», – прокоментував Кундзіч.

З можливим зниженням обсягів торгів на терміновому ринку погоджується і керуючий директор ІГ «Універ» Олексій Сухоруков. За його словами, ці обсяги і зараз дуже низькі. Наприклад, в лютому загальний обсяг торгів ф’ючерсом на індекс UX склав всього 77,8 млн грн.

Якщо індекс УБ виросте або впаде за день на 15% і більше, можливо, доведеться збільшити гарантійне забезпечення до 40%, вважає Сухоруков. «У той же час сумніваюся, що коливання індексу будуть більше рівня 20% протягом дня», – вказав він. За правилами біржі, підвищувати розмір гарантійного забезпечення можна лише за фактом різкого зростання або падіння індексу. «Зараз ми маємо справу з превентивним заходом, – пояснив Комісарів. – Підставою для подальшого підвищення може стати реальне зростання волатильності, а не очікуваний ».

Source: www.fixygen.ua